Typy i rodzaje karniszy

W krótkich żołnierskich słowach chciałbym przedstawić typy karniszy dostępnych w naszym sklepie. Chcę skupić się przede wszystkim na rodzajach dostępnych na rynku rozwiązań i dopasować je do konkretnych przeznaczeń. Rozwiązania które przedstawię będą odnosić się zarówo do karniszy pojedynczych czyli takich które wykorzystamy jedynie do zasłonę jak i do podwójnych czyli umożliwiających powieszenie  zasłon i firan.

Karnisze drążkowe
Najpopularniejsze w naszych domach są oczywiście karnisze oparte na drążkach metalowych. Konstrukcje takie mogą być montowane zarówno do ściany okiennej jak i do sufitu. Składają się one zazwyczaj z rurek, wsporników oraz zakończeń karniszy.

Rozwiązanie takie ma szereg plusów
- idealne do wieszania firan zawierających przelotki lub z wszytymi "uszami"
- mamy możliwość samodzielnie skracać długości rurek w warunkach domowych
- jest niewątpliwie najbardziej korzystne cenowy

ale i pare minusów:
- możemy łączyć  drążki w długie konstrukcje jednak nie jesteśmy w stanie przesuwać kółka z żabką przez wspornik co powouje że słabo sprawdzają się w dużych oknach
- drążki metalowe są cięższe od profili aluminiowych tym samym konstrukcje drążkowe są cięższe od szynowych 
- przesuwanie firan zawieszonych na kółkach z żabkami lub agrawkami  jest głośniejsze od przesuwania ślizgów w karniszach szynowych.

Karnisze szynowe 
Rozwiązanie oparte o aluminiowe profile wewnątrz których poruszają się ślizgi z żabkami pojawiło się kilka lat temu i stało się bardzo popularne. Powodem tego są cechy których nie miały  karnisze rurowe. Najważniejszą z nich jest możliwość przesuwania ślizgów pod wspornikami dzięki czemu możemy przesuwać zasłonę na całej długości karnisza. Pozwala to tworzyć długie nawet kilkunastometrowe konstrukcje. Cecha to daje nam możliwość stworzenia karniszy narożnych w którym możemy przesuwać ślizg z jednej na drugą ścianę. Poza tym przesuwanie firan w karniszach jest cichsze i płynniejsze niż w karniszach drążkowych. Niestety karnisze te w odróżnieniu od drążkowych lepiej nie docinać w warunkach domowych. Należy to robić piłą wysokoobrotową do aluminium.

Karnisze hybrydowe czyli szynowo-drążkowy

Jest to system mieszany łączący ze sobą pozytywne cechy karniszy szynowych jak i drążkowych. Rozwiązania to służy do wieszania zasłon wraz z firanami. 
Zazwyczaj bliżej okna montowany jest profil aluminiowy aby przesuwać firankę na całej długości konstrukcji a na drążku który znajduje się dalej od okna upinane są zasłony na przelotkach lub uszach materiałowych.  Karnisze z tej grupy występują w grubościach: hybrydowe Ø19 ścienne, hybrydowe  Ø19 sufitowe, hybrydowe Ø25 ścienne.

Karnisze rozporowe

wykorzystywane są w wąskich pomieszczeniach gdzie okna są na całą ścianę. Do zamonotwania takich konstrukcji potrzebujemy wsporniki wnękowe oraz rury. Konstrukcja sprawdza się w długościach do dwóch metrów ponieeważ rury mają swoją masę i przy dłuższych konstrukcjach może być wystąpić lekkie ugięcie rurki.
Wsporniki do karniszy rozporowych można zobaczyć w dziale wsporniki wnękowe, a odpowiednie rurki można nabyć w dziale akcesoria.