Jak dobrać szyny sufitowe?

1. SZYNA SUFITOWA JEDNO CZY DWUTOROWA

Na samym początku musimy wybrać ilość torów naszej szyny sufitowej. Jeśli mamy do powieszenia tylko zasłony wybieramy szyny sufitowe jednotorowe a jeśli chcemy zawiesić firany i zasłony interesujemy się szynami dwutorowymi. Jeśli chcemy zastosować niestandardowe odległości między torami szyn możemy zamontować dwie szyny jednotorowe.

2. RODZAJE SZYN SUFITOWYCH
Szyny sufitowe dzielimy ze względu na materiał z jakiego zostały wykonane. Wyszczególniamy więc szyny sufitowe aluminiowe i szyny sufitowe z PCV.  Każdy z tych rodzajów szyn ma swoje dobre i słabsze strony które zaprezentowaliśmy w prostej tabeli.

Szyny sufitowe wykonane z PCV Szyny sufitowe aluminiowe
+  Łatwy montaż maskownicy zasłaniającej żabki. - Do szyn aluminiowych nie ma dedykowanych maskownic
+

Możliwość łączenia profili PCV w długie konstrukcje dzięki specjalnym łącznikom. Dzięki temu możemy przesuwać firany i zasłony po całej długości szyny.

+

System mocowania profilu od dołu wspornika  umożliwia przesuwanie zawieszonych firan i zasłon na całej długości karnisza nie zależnie od jego długości.

+ Łatwe docinanie szyny w warunkach domowych. - Skracanie szyn w warunkach domowych jest trudne. Aluminium podczas cięcia lubi się strzępić więc nie polecamy robić tego piłką ręczną.
- Wieszanie  firan i zasłon wykonujemy na drabince lub podwyszszeniu, nie ma możliwości łatwego ściągnięcia szyn. +

Szynę aluminiową możemy ściągnąć w całości aby zawiesić firany lub zasłony.

- Szerokość szyny PCV jest większa od aluminiowych ( wynosi 30mm) + Szerokość szyn to około 20mm (pojedyńczych) i jest ona mniejsza od szyn plastikowych.
- Szyny z PCV nie nadają się do flexów. + Do przesuwania materiałów możemy zastosować flexy zamiast ślizgów z żabkami.

3. SPOSÓB MOCOWANIA SZYN SUFITOWYCH

Szyny mocujemy do sufitu za pomocą kołków rozporowych szerokości od 6-8mm. Wykorzystujemy kołki rozporowe dedykowane do materiału z jakiego wykonany jest nasz sufit, jeśli mamy tradycyjny sufit z żelbetu stosujemy kołki do betonu, a jeśli płyty karton-gips lub deski to stosujemy kołki do płyt gipsowych . Kołki nie są dołączone do zastawu szyn, należy je nabyć osobno.

4. DOBÓR DŁUGOŚCI SZYN

Zazwyczaj szyny sufitowe montowane na całej ścianie okiennej. W takim przypadku aby ułatwić sobie montaż i nie uszkodzić ścian bocznych sugerujemy zamówić szynę krótszą o 2 cm od długości ściany okiennej. Jeśli chcemy zamontować szyny tylko nad oknem należy pamiętać by szyna wystawała poza obrys okna o około 20cm z każdej strony. Dzięki temu uda nam się zaciemnić okno czyli ograniczyć prześwity po bokach.

5. DOBIERANIE ODLEGŁOŚCI SZYNY OD OKNA

Szyny sufitowe należy montować w takiej odległości od okna aby po zawieszeniu materiałów firana nie ocierała się o ścianę czy parapet. Przy założeniu że mamy standardowe firany odległość powinna być przynajmniej 3 cm od ściany okiennej, jeśli nie posiadamy wystającego parapetu czy kaloryfera. Jeśli posiadamy tego typu przeszkodę musimy zamontować szynę 3-4 cm od tej przeszkody. Zawsze staramy się oby szyny były jak najbliżej okna aby nie zabierać sobie optycznie pomieszczenia.
6. SPOSÓB MOCOWANIA FIRAN I ZASŁON

Sposób mocowania firan i zasłon zależy od wcześniej przyjętej koncepcji ich zawieszenia. Zastosować można tradycyjne ślizgi z żabkami lub agrafkami, w przypadku szyn aluminiowych możemy zamontować flexy lub system wave.  Ilość ślizgów  ustalana jest automatycznie przez system na podstawie długości szyn (1 szt. co 10 cm) i w razie potrzeby może być ręcznie zmieniona w czasie zakupu.

7. UWAGI OGÓLNE

  • Szyny  dobieramy do pomieszczenia – nie muszą być takie same w całym domu. Stylistyka szyn powinna być odpowiednio dobrana do pozostałego wyposażenia wnętrza (koloru lamp, klamek, uchwytów, nóg stołów itd.). Wyjątkiem są jednak przestrzenie łączone (np. otwarta kuchnia łącząca się z jadalnią, czy salonem). W takim wypadku bezpieczniej będzie dobrać produkty w jednolitej stylistyce.

Opinie klientów:

Ocena: 5.00 / Ilość opinii: 1
Marcin: Potrzebny text - Dzięki

Oceń ten produkt:

Twoja opinia została dodana.
Ocen produkt
Zdjęcia: