Jak dobrać karnisz do okna?

Karnisze mogą stanowić poza ich główną funkcją ciekawy element ozdobny. Należy jednak pamiętać że w zasadzie nie ma w sprzedaży ładnych i brzydkich karniszy a są jedynie źle dobrane do okna i zasłon. Postaram się pomóc w doborze, i opisać jakie pytania musimy sobie zadać podczas przeglądania dostępnej oferty.

Pierwszym zagadnieniem jest możliwość montażu.
Jeśli mamy nad oknem przynajmniej kilkanaście centymetrów ściany w której możemy zamontować wsporniki, a nasz parapet nie jest dłuższy niż 15 cm sugeruje zastosować karnisze ścienne.
Karnisze tego typu spowodują obniżenie kosztów jakie wydamy na zasłonę i firanę a  ponadto zawieszenie materiałów nie zmniejsza nam optycznie pomieszczenia jak ma to miejsce w przypadku karniszy czy szyn sufitowych.
Zazwyczaj posiadają też szerszą gamę końcówek i ciekawą kolorystykę a fakt, że są oddalone od sufitu tworzy z nich ciekawy element ozdobny.
Jeśli zaś mamy okno do samego sufitu lub parapet wystaje nam znacznie  poza ramę okienną powinniśmy rozważyć karniszy lub szyny sufitowe.

Karnisze jedno czy dwutorowe ?
Ten wybór wydaje się dość prosty. Gdy chcemy zawiesić jedynie zasłonę wybieramy rozwiązania jednotorowe, jeśli zaś planujemy zawieszenie również firany sprawdzą się dwutorowe.

Dobór kolorystyki karnisza
Kolor karniszy niezależnie od rodzaju dobieramy do elementów znajdujących się w pomieszczeniu. Producenci proponują więc kolory neutralne tj. biały czy satynowy, jak również nawiązujące do pozostałych elementów wystroju czyli mosiądz antyczny, stal nierdzewna czy chrom. 

Grubość karnisza 16, 19,25 mm ?
W tej materii również powinniśmy brać pod uwagę pomieszczenie a dokładnie jego kubature. W małych pomieszczeniach do 10-12 msprawdzą  się konstrukcje oparte o rurki przekątnej fi 16. W większych proponuje rozważyć fi19mm.
W dużych dobrze nasłonecznionych pokojach lub salonach polecamy karnisze fi 25 mm lub apartamentowe.