Karnisz w suficie podwieszanym

Rozwiązaniem które coraz częściej występuje w naszych domach jest karnisz ukryty wewnątrz sufitu podwieszanego. W krótkim artykule postaram się pokazać jakiej szerokości szczelinę należy wyciąć lub pozostawić w płycie k-g oraz jakie produkty nadają się do zamontowania we wnęce. 

- Wnęka w płycie karton gipspwej powinna być dłuższa o około 30 cm od ramy okiennej aby dało po zamontowaniu karnisza dało się zakryć załe okno zasłoną czyli aby zamonotwany karnisz był dłuższy od ramy okiennej.

- Jeśli chodzi o o szerokość wnęki to przede wszystkim musimy rozważyć czy karnisz ma być jednoszynowy czy dwuszynowy. W przypadku karnisza jednoszynowego szerokość wnęki powinna wynosić minimum 6 cm a w przypadku dwuszynowych minimum 8cm. Głębokość wnęki zależy oczywiście od wysokości na jaką został opuszczony nasz sufit. Często stosowane są również tak zwane listwy typu „J” do zakończeń wewnątrz płyt kartonowo-gipsowych.

- Wnęka ma zwyczajowo głębokość od 5 do 15 cm. W zupełności nawet pięciocentymetrowa wnęka pozwala na zamontowanie szyny sufitowej aluminiowej lub plastikowej tak aby szyna i żabki nie były widoczne po powieszeniu.