Właściwa długość karnisza

Niepisana zasada mówi, że rura karnisza powinna być szersza od wnęki okna o ok. 30 cm.
Przemawiają za tym dwie kwestie:

  • estetyczna – aby po bokach okna nie występowały nieładne prześwity (przeszkadzające dodatkowo w przypadku chęci zasłonięcia zasłoną całego okna)
  • praktyczna – w przypadku chęci szerokiego otwarcia skrzydła okna, firany i zasłony powinny dać się zsunąć całkowicie na bok.

Należy również zwrócić uwagę na długość parapetu (czasami jest on szerszy od okna). Długość rur karnisza powinna być od niego większa tak, aby parapet nie wystawał zza zasłon.

Odległość karnisza od górnej krawędzi okna powinna wynosić minimum 5 cm, aby zapewnić swobodne uchylanie okna przy zasłoniętej firanie. Jeśli planujemy zastosowanie bardziej skomplikowanego, fantazyjnego upięcia firan i zasłon, odległość tę należy jeszcze nieco zwiększyć.


Może się również zdarzyć, że zasłonięcia wymagać będzie cała ściana z oknem (np. ze względu na nieestetyczne elementy techniczne: rurki, grzejniki itp.). Wtedy należy zwrócić szczególną uwagę na długość dobranych końcówek, aby nie pozostawić zbędnych szpar w narożnikach pomieszczenia.


W naszej ofercie znajdziecie Państwo karnisze przycięte idealnie do wskazanego przez Was wymiaru. Docięcia wykonujemy gratisowo.


Maksymalna długość rury karnisza w jednym elemencie (karnisz niełączony) to 240 cm.

Długość oferowanych w naszym sklepie karniszy jest jednak praktycznie nieograniczona – system automatycznie dobierze elementy niezbędne do połączenia rur karniszy (łączniki i dodatkowe wsporniki), aby stworzyć karnisz o zadanej długości. Jeśli w przypadku karnisza dłuższego niż 240 cm zależy Państwu na bezkolizyjnym (nieograniczonym wspornikami) przesuwaniu firan przez całą długość rury, sugerujemy zainteresować się karniszami „przesuwnymi” bądź „apartamentowymi”.


Zdarzają się przypadki, które uniemożliwią jednoznaczne określenie długości karnisza w momencie zakupu. Zalecamy wtedy zakup karnisza o nieco większej długości i późniejsze samodzielne docięcie jego rury. Wystarczy do tego cienka piłka do metalu i skrzynka uciosowa. Większość końcówek nachodzi na rurę karnisza, dlatego nie ma obaw, że widoczne pozostanie nieestetyczne wystrzępienie końcówki rury.

Opinie klientów:

Ocena: 5.00 / Ilość opinii: 2
Brak opinii.

Oceń ten produkt:

Twoja opinia została dodana.
Ocen produkt
Zdjęcia: