Montaż karniszy

Pierwszym krokiem do montażu karniszy jest skompletowanie narzędzi niezbędnych do tej pracy.

Przygotować należy:

  • miarkę,
  • ołówek,
  • wiertarkę
  • śrubokręt/wkrętarkę.


POMIARY

Montaż klasyczny (na ścianie nad oknem) rozpoczynamy od ustalenia wysokości karnisza nad oknem. Zazwyczaj powinniśmy trzymać się połowy odległości pomiędzy sufitem a oknem. W przypadku niskich pomieszczeń karnisz możemy umieścić nieco powyżej tej odległości – spowoduje to wizualne powiększenie pomieszczenia. Zachowując właściwą odległość karnisza od okna zapewnimy sobie swobodne otwieranie skrzydła okiennego.

Jeśli chodzi o długość, karnisz powinien być szerszy od otworu okiennego o ok. 30 do 50 cm. Dzięki temu zapewnimy sobie odpowiednią ilość miejsca na zsunięcie zasłon na boki okna umożliwiając jego otwarcie oraz nie dopuścimy do powstania nieestetycznych prześwitów po bokach okna.

Oznaczamy więc miejsce montażu pierwszego wspornika na ustalonej wcześniej wysokości nad oknem i ok. 15 cm od boku wnęki okiennej. Następnie symetrycznie umieszczamy drugi wspornik po drugiej stronie okna (i ewentualnie pozostałe wsporniki w miejscu łączenia rur karnisza – jeśli montujemy dłuższy karniszy niż 240 cm).


W przypadku montażu sufitowego, postępujemy podobnie, jeśli chodzi o ulokowanie skrajnych wsporników, dodatkowo zwracając uwagę na odpowiednią odległość karnisza od ściany, aby upięte firany i zasłony nie opierały się na wysuniętym parapecie, czy kaloryferze. Zwracamy też należną uwagę na ustalenie identycznej odległości każdego wspornika od ściany.


MONTAŻ

Po wykonaniu niezbędnych pomiarów i określeniu lokalizacji wsporników możemy przystąpić do właściwego montażu. W oznaczonych miejscach przykładamy do ściany element mocujący wspornika i w jego otworach zaznaczamy ołówkiem punkty do wywiercenia otworów na kołki mocujące. Otwory staramy się wiercić równo, pod kątem 90 stopni do ściany. Przykręcając element mocujący nie dokręcamy całkowicie wszystkich wkrętów, aby pozostawić sobie nieduże pole manewru na ewentualne wyrównanie. Sprawdzamy, czy odległość środków elementów mocujących od sufitu (ściany) jest taka sama. Jeśli tak – dokręcamy wkręty mocujące. Na elementy mocujące nakręcamy pozostałą część wspornika i ostatecznie mocujemy rury karnisza, pamiętając o wcześniejszym nałożeniu kółek z żabkami. Na końcówki rur nakładamy i dokręcamy ozdobne końcówki.
Opinie klientów:

Ocena: 4.20 / Ilość opinii: 5
Brak opinii.

Oceń ten produkt:

Twoja opinia została dodana.
Ocen produkt
Zdjęcia: