Typy karniszy

W krótkim artykule chciałbym przedstawić typy karniszy dostępnych w naszym sklepie. Chcę skupić się przede wszystkim na rodzajach dostępnych na rynku rozwiązań i dopasować je do konkretnych przeznaczeń.
Rozwiązania które przedstawię będą odnosić się zarówo do karniszy pojedynczych czyli takich które wykożystamy jedynie do zasłonę jak i do podwójnych czyli umożliwiających powieszenie  zasłon i firan.

Karnisze ścienne, sufitowe czy rozporowe?
Pierwszym pytaniem na jakie musimy sobie odpowiedzieć wybierając typ karnisza to sposób jego montażu. Najpopularniejszym rozwiązaniem występującym w naszych domach jest przywiercenie karniszy do ściany nad ramą okienną - w tym wypadku mówimy o karniszach ściennych. Jeśli nie mamy możliwości zawieszenia karnisza nad ramą okienną ponieważ okno jest do samego sufitu montujemy karnisze do sufitu - takie rozwiązanie to karnisze sufitowe. W przypadku wąskich pomieszczeń ,do dwóch metrów szerokości , istnieje możliwość oparcia konstrukcji o boczne ściany wtedy mówimy o karniszach rozporowych.

Karnisze ścienne to największa gama produktów dostępna na rynku. Odległość zawieszonej firany od okna definiuje długość wsporników. Rury czy profile mogą być oddalone od ściany okiennej o kilka jak i o kilkanaście a nawet kilkadziesiąt centymetrów. W przypadku gdy mamy długi parapet lub chcemy radykalnie oddalić firany od okna możemy zastosować przedłużki do wsporników które wydłużą jego ramie.

Karnisze sufitowe montujemy zazwyczaj gdy nie ma możliwości przywiercenia karnisza nad ramę okienną. Dają nam za to możliwość zawieszenia firan w dowolnej odległości od okna co przydaje się w przypadku długich wystających parapetów. Minusem takiego rozwiązania jest ilość materiału który musimy przeznaczyć na zasłonę, ponieważ materiał musi być liczony od samego sufitu.

Karnisze rozporowe wykorzystywane są w wąskich pomieszczeniach gdzie okna są na całą ścianę. Do zamonotwania takich konstrukcji potrzebujemy wsporniki wnękowe oraz rury. Konstrukcja sprawdza się w długościach do dwóch metrów ponieeważ rury mają swoją masę i przy dłuższych konstrukcjach może być wystąpić lekkie ugięcie rurki.

Szynowe czy drążkowe?

Gdy wybierzemy już rodzaj montażu naszych karniszy pozostaje nam odpowiedz na pytanie jaki rodzaj rurek czy profili zamontujemy w naszej konstrukcji. 
Mamy do wyboru klasyczne rurki czyli znane od lat rozwiązanie oraz profile aluminiowe. W prostej tabeli przedstawiam plusy i minusy obydwu rozwiązań:

Karnisze rurowe  Karnisze  szynowe
+ Karnisz rurowy jest idealny do wieszania firan zawierających przelotki lub z wszytymi "uszami". - Karnisze aluminiowe nie nadają się do użytkowania firan z przelotkami lub wszytymi uszami.
-

Karnisze oparte o metalowe rury możemy łączyć w długie konstrukcje jednak nie jesteśmy w stanie przesuwać kółka z żabką przez wspornik.

+

System mocowania wsporników od góry profilu oraz zastosowanie szyny umożliwia przesuwanie zawieszonych firan i zasłon na całej długości karnisza bez blokowania przez wsporniki.

+ Jeśli rurka wyda się za długa istnieje możliwość samodzielnego docięcia jej dowybranej długości. - Cięcie profili aluminiowych jest bardzo problematyczne i nie zalecamy wykonować tego w domowych warunkach.
-
Przesuwanie firan z klasycznymi kółkami jest głośniejsze od przesuwania ślizgów w karniszach aluminiowych. (Chyba że zastosujemy "kółka ciche".)
+

Przesuwanie firan jest ciche.

- Karnisze rurowe są cięższe od karniszy aluminiowych. + Ciężar karniszy aluminiowych jest mniejszy od karniszy rurowych.
- W przypadku konieczności ściągnięcia kółek z żabkami należy odkręcić wspornik od rurki. + W przypadku konieczności ściągnięcia ślizgów z żabkami można to wykonać bez odkręcania profilu od wspornika.

Ciekawym rozwiązaniem są również karnisze hybrydowe czyli takie w których występuje jedna rura i jeden profil. Możemy na nich zawiesić przykładowo firanę na ślizgach z możliwością przesuwania po całej długości karnisza oraz zasłonę na przelotkach.

Najpopularniejsze karnisze szynowe w naszym sklepie

Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy ścienny przesuwny

106,00 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy ścienny przesuwny Ø19 Rullo

97,00 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy przesuwny Ø19 Colosseo

112,00 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy przedłużony wspornik przesuwny Ø19 Cristal

143,00 zł
Typy karniszy

Karnisz przedłużony przesuwny Ø19 Fedora

121,00 zł
Typy karniszy

Karnisz przedłużony przesuwny Ø19 Malibu

127,00 zł

Najpopularniejsze karnisze rurowe w naszym sklepie

Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy prosty ścienny krótki Ø19 Rullo

76,19 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy prosty ścienny Ø19 Valleo biała

95,31 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy prosty ścienny Ø19 Daphne

90,01 zł
Typy karniszy

Karnisz Podwójny prosty ścienny Ø19 Rullo

136,78 zł
Typy karniszy

Karnisz Podwójny prosty ścienny Ø19 Sigma

128,12 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy prosty ścienny krótki Ø19 Valleo satyna Karnisze metalowe satynowe na krótkich wspornikach

92,03 zł

Karnisze pojedyncze czy podwójne?
Pytaniem na które musimy sobie odpowiedzieć dobierając karnisze to ilość torów w naszej konstrukcji. Jeśli mamy zamiar powiesić jedynie zasłony przykrywające rolety lub mamy małe okienko które chcemy powiesić firanką to bierzemy pod uwagę jedynie karnisze pojedyńcze. W przypadku gdy planujemy zawiesić firany i zasłony na jedym karniszu wybieramy z karniszy podwójnych.

Najpopularniejsze karnisze pojedyncze w naszym sklepie

Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy ścienny krótki apartamentowy Estelle Cristal Lekka i trwała konstrukcja oparta na profilach aluminiowych.

134,40 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy ścienny apartamentowy Możliwość przesuwania ślizgu pod wspornikiem

114,60 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy prosty ścienny Ø16 Rullo Karnisze Ø16 metalowe pojedyncze na wsporniku prostym

66,03 zł
Typy karniszy

arnisz Pojedynczy prosty przedłużony Ø19 Valleo biała Karnisze na wsporniku pojedyńczym, przesuwnym, prostym

129,48 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy ścienny przesuwny Ø19mm Malibu Karnisz pojedynczy na wsporniku prostym daje nam możliwość zawieszenia zasłon w bliskiej odległości od ściany.

107,30 zł
Typy karniszy

Karnisz Pojedynczy przesuwny Ø19mm Rullo Wszystkie elementy karnisza odznaczają się dużą odpornością na obciążenia, co umożliwia wieszanie długich i ciężkich zasłon

93,60 zł

Najpopularniejsze karnisze podwójne w naszym sklepie

Typy karniszy

Karnisz podwójny, ścienny, aluminium szczotkowane karniszy apartamentowych podwójnych z zakończeniem łukowym w kolorze aluminium szczotkowane

371,08 zł
Typy karniszy

Karnisz Podwójny Ø19 Fedora Rurka karnisza o przekątnej 19 mm oraz wszystkie elementy karnisza pokryte są ochronną powłoką anodową.

125,86 zł
Typy karniszy

Karnisz Prosty podwójny ścienny Ø25 Hera Karnisze metalowe podwójne Ø25/19mm to produkty o najgrubszych rurach metalowych w naszej oferice

148,70 zł
Typy karniszy

Karnisz Podwójny przesuwny Ø19mm Rullo Karnisze podwójne przesuwne na wspornikach prostych w kolorze czarnym

165,04 zł
Typy karniszy

Karnisz Prosty podwójny ścienny Ø25 Verso Karnisz podwójny na wsporniku prostym daje nam możliwość zawieszenia firany w odległości 8,9cm a rurka na którym wisi zasłona jest oddalony od ściany okiennej o 16cm.

136,86 zł
Typy karniszy

Karnisz Prosty podwójny ścienny Ø25 Verso Wsporniki posiadają system montażu na 3 kołki rozporowe (dołączone w zestawie wraz z wkrętami).

133,67 zł
Loading...

Oceń tą podstronę:

Loading...